Witaj na naszej stronie

Życzymy miłej lektury

Get Adobe Flash player

Biwak harcerski w Olesznie "Co by było bez kobiet? Nic by nie było!!!"

W dniach 04.03.–06.03.2016 r. w Zespole Placówek Oświatowych w Olesznie odbył się biwak harcerski związany z obchodami Dnia Kobiet. Głównymi celami biwaku było:

 • zapoznanie z tradycją związaną z obchodami Dnia Kobiet,
 • poznanie znanych Polek XX i XXI wieku, które za swoją pracę i dokonania zostały docenione,
 • poznanie znaczenia i roli kobiety na przestrzeni wieków,
 • kształtowanie wrażliwości estetycznej i umiejętności dostrzegania piękna przyrody,
 • propagowanie aktywnych form wypoczynku,
 • doskonalenie technik harcerskich,
 • integracja środowisk harcerskich.

W biwaku wzięło udział 6 drużyn harcerskich z :  Oleszna, Włoszczowy (drużyny z ZPO  nr 1 i nr 2), Secemina, Moskorzewa, Szczekocin, 1 gromada zuchowa z Bukowy oraz Drużyna Wędrownicza z ZSP nr 2 we Włoszczowie. W naszej szkole gościło 60 harcerzy, 5 zuchów.

Tak oto przebiegało nasze biwakowanie:

Piątek -  04.03.2016 r.

Po zakwaterowaniu w Zespole Placówek Oświatowych w Olesznie odbył się apel inauguracyjny. Następnie każda z drużyn w ciekawy sposób zaprezentowała przygotowane informacje o słynnej Polce XX i XXI wieku. Nasza drużyna przedstawiła dokonania  noblistki -  Wisławy Szymborskiej. W gronie sławnych Polek znalazły się również: Maria Konopnicka, Agnieszka Holland, Elżbieta Zawadzka ps. „Zo”, INKA  czyli  Danuta Siedzikówna.

W przerwach między prezentowaniem zasług Polek było  śpiewogranie o kobietach. Miało ono charakter „swoistego i niepowtarzalnego” karaoke .Śpiewaliśmy piosenki różnych wykonawców, np. Jerzego Połomskiego – „Bo z dziewczynami”, Alicji Majewskiej – „Być kobietą”, Andrzeja Rosiewicza – „Najwięcej witaminy”, Marka Grechuty – „Będziesz moją panią”
 Nasz chóralny śpiew echo niosło daleko, daleko… .  Bardzo trafne w tym momencie okazały się harcerskie okrzyki: „ Do Chu… do chu…. do chóru ich zapisać!” czy inny „Do du… do du… do dużej doszli wprawy!”

Przed ciszą nocną były harcerskie pląsy i zabawy.

Sobota - 03.10.2015r.

Po śniadaniu powędrowaliśmy do Chotowa. W trakcie przemarszu  na punktach kontrolnych   przypominaliśmy nasze prawa harcerskie, doskonaliliśmy umiejętności odczytywania i zapisywania informacji szyfrem – czekoladka. Wiadomości te dotyczyły aforyzmów o kobietach.  Poznaliśmy opis bitwy pod Chotowem czytając panel informacyjny stający przy pomniku. Podsumowaniem tych działań było ognisko harcerskie połączone z pieczeniem kiełbasek.

Po obiedzie na górce Lednickiej odbyły się indywidualne zawody paintballowe.  Strzelaliśmy do tarczy  kulkami wypełnionymi farbą wykorzystując  markery -  urządzenia zbliżone kształtem  i zasadą działania do broni pneumatycznej. Potem odbył się pokaz mody ekologicznej. Modelki z każdej drużyny wspólnie ze swoim projektantem  zaprezentowały ubiory ekologiczne –„WIOSNA 2016” .  Moda to czynnik nieodłączny kobiecie od wieków. Jest jednym ze sposobów wyrażania jej  nastrojów i poglądów.  Sam Stefan Zweig kiedyś powiedział: „Gdy chodzi o modę, kobiety gotowe są ponieść każdą ofiarę”. Pomysły na ubrania ekologiczne zachwycały, nie tylko kobiety!  

Po kolacji odbył się turniej piłki siatkowej: Kobiety kontra Mężczyźni.

Na zakończenie dnia znów były pląsy i wiosenne śpiewogranie.

Niedziela- 04.10.2015r.

Niedziela - rano! – pobudka. Wspólne pożegnalne śniadanie, potem sprzątanie miejsca biwakowania. Apel pożegnalny – i cóż trudno nam było się rozstać.  Dziękujemy komendzie biwaku za ciekawy program.

Wielkie podziękowania kierujemy do:

 • naszej druhny Ani, która była komendantką biwaku i jednocześnie sprawowała opiekę nad nami,
 • paniom kucharkom za przygotowanie obiadu,
 • paniom sprzątaczkom za „dopucowanie” zajmowanych przez nas pomieszczeń w szkole,
 • panu  Łukaszowi Karpińskiemu  - radnemu powiatu włoszczowskiego, a zarazem sołtysowi Chotowa za okazaną  pomoc przy organizacji ogniska : przygotowanie drewna, kijków do pieczenia  kiełbasek  oraz zasponsorowanie kiełbasek.

Uczestnicy biwaku z 34 WDH z Oleszna

Bookmark and Share

 

UCZESTNICZYMY W PROJEKCIE "PRACOWNIE KOMPUTEROWE DLA SZKÓŁ" WSPÓŁFINANSOWANYM PRZEZ UNIĘ EUROPEJSKĄ