Witaj na naszej stronie

Życzymy miłej lektury

Get Adobe Flash player

"Tropem wilczym" czyli po śladach Żołnierzy Wyklętych

"Jeśli komu droga otwarta do nieba,
Tym co służą Ojczyźnie, wątpić nie potrzeba,
Że co im zazdrość ujmie. Bóg nagradzać będzie".

                                     Jan Kochanowski, Pieśń XII. 

W 2011 roku, dzień 1 marca został ustanowiony świętem państwowym – Narodowym Dniem Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Jest to święto, honorujące i upamiętniające żołnierzy polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego działającego w latach 1944 – 1963 w obrębie przedwojennych granic RP. 

W niedzielne przedpołudnie, 28 lutego 2016 r., uczniowie Zespołu Placówek Oświatowych w Olesznie wraz z opiekunami: p. Gabrielą Kisiel, p. Mariolą Kamińską oraz p. Ryszardem Kowalczykiem wzięli udział w IV edycji biegu pamięci ,,Żołnierzy Wyklętych” pod hasłem: ,,Tropem wilczym”. Trzydziestu jeden uczniów - reprezentacja klasy VIA i VIB szkoły podstawowej oraz klasy I, II i III gimnazjum, pokazało hart ciała i ducha. Pomimo zimna i deszczu z ogromnym zapałem stanęli do rywalizacji w biegu na symbolicznym dystansie 1963 m wokół zbiornika wodnego ,,Klekot” koło Włoszczowy. Poprzez udział w tym biegu, podobnie jak wszyscy jego uczestnicy, uczciliśmy pamięć ,,Żołnierzy Wyklętych”,  a w szczególności sierżanta Józefa Franczaka ps. "Lalek" - ostatniego poległego w boju partyzanta podziemia poakowskiego, który zginął z bronią w ręku podczas obławy przygotowanej przez Służbę Bezpieczeństwa (SB) oraz Zmilitaryzowane Oddziały Milicji Obywatelskiej (ZOMO) w dniu 21 października 1963 r. we wsi Majdan Kozic Górnych.

Oczywiście to tylko jeden z wielu ,,Wyklętych” - zapomnianych bohaterów, którzy mieli umrzeć na wieczność i nigdy już nie zaistnieć w świadomości kolejnych pokoleń Polaków. Chociaż do końca walczyli o wolną Polskę, choć pozostali wierni żołnierskiej przysiędze, władza komunistyczna skazała ich wszystkich na śmierć. Jednak nawet wtedy pozostali niezłomni, nie okazali lęku i jak ,,Inka” umierając krzyczeli: "Niech żyje Polska".

Świat miał o nich zapomnieć, tymczasem tak wielu uczniów naszej szkoły odpowiedziało z entuzjazmem na propozycję udziału w biegu pamięci. Pokazali, że ideały i wartości jakimi kierowali się ,,Żołnierze Wyklęci”, m.in. wspomniani już Józef Franczak ,,Lalek” oraz nastoletnia Danuta Siedzikówna ,,Inka” nie są im obce. Dla nich nie szczędzili swojego czasu i sił, dla nich powrócą na trasę biegu za rok.

Wszyscy uczniowie otrzymali pamiątkowe medale oraz upominki ufundowane przez organizatorów IV edycji biegu pamięci ,,Żołnierzy Wyklętych” pod hasłem: ,,Tropem wilczym”. Ponadto zakosztowali smacznej żołnierskiej grochówki i kiełbasy oraz obejrzeli rekonstrukcję partyzanckiej potyczki z niemieckim patrolem zmotoryzowanym.

Za miłe przyjęcie i otrzymane nagrody składamy na ręce organizatorów słowa naszego podziękowania.

Ryszard Kowalczyk- nauczyciel historii w ZPO w Olesznie.


Bookmark and Share

 

UCZESTNICZYMY W PROJEKCIE "PRACOWNIE KOMPUTEROWE DLA SZKÓŁ" WSPÓŁFINANSOWANYM PRZEZ UNIĘ EUROPEJSKĄ