Witaj na naszej stronie

Życzymy miłej lektury

Get Adobe Flash player

Udział harcerzy w IX Małogoskim Złazie Turystycznym w 153 rocznicę bitwy małogoskiej

W dniu 21 lutego 2016 roku  Harcerze z 34 WDH z Oleszna wzięli udział IX Małogoskim Złazie Turystycznym w 153 rocznicę bitwy małogoskiej.

Bitwa pod Małogoszczem – była jedną z największych bitew powstania styczniowego, miała miejsce 24 lutego 1863 roku. Ta krwawa bitwa rozegrała się między połączonymi oddziałami gen Mariana Langiewicza i gen. A. Jeziorańskiego a wojskami moskiewskimi. Bitwa została przegrana, powstańcze oddziały poniosły znaczne straty. Źródła historyczne mówią o co najmniej 300 zabitych i 500 rannych po stronie powstańczej. Jeden z powstańców w bitwie pod Małogoszczem stał się bohaterem znanej powieści Stefana Żeromskiego „Wierna Rzeka” ( nazwa pochodzi od przepływającej nieopodal rzeki Łosośna, która oczyściła rany powstańca).

Bitwa małogoska pomimo klęski i znacznych strat jest uważana za sukces Langiewicza, który pomimo zaskoczenia i przewagi technicznej przeciwnika nie pozwolił się zniszczyć  i potrafił wycofać się w stronę, skąd przyszło główne uderzenie. Znaczna część Małogoszcza spłonęła. Co nie uległo pożarowi - uległo rabunkowi. Poległych pochowano w dwóch zbiorowych mogiłach na cmentarzu parafialnym.

Dla  licznie przybyłych na to spotkanie uczestników przygotowano trzy trasy piesze. Harcerki z naszej drużyny pod opieką druhny Anny Resiak wspólnie z harcerzami i zuchami z Bukowy wędrowali tzw. trasą harcerską, prowadzącą od stacji PKP Bukowa do Ostoi Dworskiej Leśnica. Około godziny 14:00 dotarliśmy do Zagrody Edukacyjnej  „Ostoja Dworska", w obrębie której znajdują się pozostałości Prastarej Rezydencji Starostów Małogoskich, tzw. Dwór Ciesielski kryjący w swych granicach piękno i bogactwo historyczne.

Uczestników Złazu powitał w imieniu organizatorów pan  Grzegorz Szymański - przewodnik świętokrzyski, pełniący obowiązki Gospodarza Ziemi Małogoskiej, który przybliżył dzieje historii „małej ojczyzny".

Z dużym zaciekawieniem wysłuchaliśmy opowieści o potyczkach powstańczych na Ziemi Małogoskiej. Poznaliśmy przebieg Bitwy Małogoskiej z 24 lutego 1863 r. oraz II Bitwy Małogoskiej z 16 września 1863 r. Obejrzeliśmy rekonstrukcję potyczki oddziału powstańczego z Moskalami w wykonaniu grup rekonstrukcji historycznej. Dodatkową atrakcją była wystawa przedmiotów upamiętniających Powstanie Styczniowe, ze zbiorów miejscowego  pasjonata.

Uczestniczki Złazu

Bookmark and Share

 

UCZESTNICZYMY W PROJEKCIE "PRACOWNIE KOMPUTEROWE DLA SZKÓŁ" WSPÓŁFINANSOWANYM PRZEZ UNIĘ EUROPEJSKĄ