Witaj na naszej stronie

Życzymy miłej lektury

Get Adobe Flash player

Dlaczego „OBCE NIEBO” ?

Dwudziestego trzeciego października tego roku  klasy: druga i trzecia  Publicznego Gimnazjum w Olesznie pod opieką p. Teresy Szczepańskiej, p. E. Deski i p. M. Deski pojechały na wycieczkę szkolną do Kielc. Głównym jej  celem  było obejrzenie w kinie filmu  ,,Obce niebo", a dodatkowo zwiedziliśmy dworek Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku.

Dworek jest bardzo piękny i gustowny, a większość mebli i obrazów znajdujących się w nim pochodzi z  XIX i XX wieku, czyli z czasów samego pisarza. Dzięki zwiedzeniu tej historycznej budowli dowiedzieliśmy się wielu fascynujących rzeczy na temat życia i twórczości Sienkiewicza.

Następnie pojechaliśmy do kieleckiej  galerii, w której znajduje się kino i z ulgą  zasiedliśmy w kinowych fotelach. Tematyką filmu "Obce niebo" są problemy polskiego,  młodego małżeństwa, które wraz z dziewięcioletnią córeczką  Ulą wyjechało do Szwecji w poszukiwaniu lepszego życia.  Niestety i rodzice dziewczynki i sama  Ula  mieli problem z zaaklimatyzowaniem się w nowym kraju.  Zmiana otoczenia, kultury i obyczajów sprzyjała kłótniom w rodzinie. Rodzice nie traktowali dziewczynki źle ani nie stosowali wobec niej przemocy , ale zabrakło szczerych rozmów z córką. Kiedy dziewczynka zaczęła przejawiać w  szkole drobne objawy  agresji , zostały powiadomione o tym odpowiednie służby, które natychmiast zainterweniowały.  Dziewięciolatka  została odebrana rodzicom i umieszczono ją w rodzinie zastępczej.

Przez wiele tygodni rodzice mogli  kontaktować się  z córką tylko podczas krótkich wizyt i w obecności bezwzględnej  urzędniczki.  Podejmowali wiele prób odzyskania swojego dziecka- jednak bezskutecznych. Na szczęście historia Uli i jej rodziców zakończyła się dobrze.

Film ,, Obce niebo"  pokazał nam, na jakie problemy napotykają na swojej drodze Polacy wyjeżdżający za granicę. Opowiada on również o zbyt pochopnych decyzjach szwedzkich urzędników. Dzięki obejrzeniu tego filmu zdaliśmy sobie sprawę , że rozmowy w rodzinie są bardzo ważne , a ich brak może doprowadzić do wielu nieporozumień i kłopotów.

To była bez wątpienia bardzo pouczająca wycieczka.

Edyta Dankowska uczennica klasy II
Publicznego Gimnazjum w  Olesznie

Bookmark and Share

 

UCZESTNICZYMY W PROJEKCIE "PRACOWNIE KOMPUTEROWE DLA SZKÓŁ" WSPÓŁFINANSOWANYM PRZEZ UNIĘ EUROPEJSKĄ