Witaj na naszej stronie

Życzymy miłej lektury

Get Adobe Flash player

Biwak w Maluszynie

"Z busolą za pan brat"

Maluszyn to wieś położona w województwie łódzkim, w powiecie radomskim, w gminie Żytno. W Maluszynie urodził się Józef Ostrowski, polski polityk. Maluszyn od 1738 r. stał się rezydencją tej rodziny. W zachowanych dawnych budynkach dworskich znajduje się obecnie szkoła podstawowa i mieszkania . W tejże Szkole Podstawowej w Maluszynie przebywaliśmy od piątkowego popołudnia do południa w niedzielę.

Piątek – 02.10.2009 r. Po zakwaterowaniu i kolacji było świeczkowisko- „Poznajmy się”. Zaprezentowały się drużyny harcerskie z: Oleszna, Kurzelowa, Włoszczowy, Żytna, Maluszyna Żelisławic, Moskorzewa i Secemina.

Sobota – 03.10.2009 r. Po śniadaniu, a potem po miniszkoleniu dotyczącym zawodów na orientację wyruszyliśmy w teren na pierwsze zawody „Marsz na azymut”. Nasz patrol otrzymał mapę i azymuty na trzy punkty. Oczywiście druhna Ania i najlepszy z nas druh Damian bezbłędnie doprowadzili nas na poszczególne punkty trasy marszowej. W tych zawodach zajęliśmy pierwsze miejsce. Byliśmy najlepsi!.

 

Po tym marszu był zasłużony obiad. Po odpoczynku poobiednim odbyły się kolejne zawody „Azymut poligonalny”. Na placu o wymiarach 20cm * 20cm nasz patrol musiał wyznaczyć 4- odcinkowy ciąg azymutalny za pomocą busoli. Odległości między odcinkami mierzyliśmy stopami i dłonią. Tu jednak zabrakło nam trochę dokładności i zajęliśmy II miejsce. To też bardzo dobrze jak na tak dużą liczbę patroli.

O godzinie 18:00 uczestniczyliśmy w mszy św. w Kościele Parafialnym pod wezwaniem Św. Mikołaja z 1777 r. Kościół położony malowniczo nad wysokim lewym brzegiem Pilicy. Przed snem na sali gimnastycznej odbyło się „karaoke”. Każdy z nasz mógł zaśpiewać swój ulubiony przebój.

Niedziela – 04.10.2009 r. Po śniadaniu posprzątaliśmy sale, w których byliśmy zakwaterowani. Apel pożegnalny zakończył biwak.

To był udany biwak. Nawiązaliśmy wiele kontaktów z harcerzami innych drużyn, poznaliśmy piękno krajobrazu Maluszyna, nauczyliśmy się wyznaczać azymut i poćwiczyliśmy poruszanie się w terenie wykorzystując mapę. Opiekę nad nami sprawowała dh hm Anna Resiak. W biwaku uczestniczyli:

  • dh Kamila Kowalczyk kl.VI 9. dh Daniel Budzowski kl. IV
  • dh Damian Kowalczyk kl. I Gim. 10. dh Daniel Gwóźdź kl. IV
  • dh Emilia Kowalczyk l. I Gim. 11. dh Ilona Perz kl. VI
  • dh Agnieszka Mulewicz kl. I Gim. 12. dh Natalia Gacia kl. VI
  • dh Emilia Kowalczyk kl. I Gim. 13. dh Kamil Janiszewski kl. VI
  • dh Natalia Stolarczyk kl. I Gim.
  • dh Aleksandra Picheta kl. IV
  • dh Elżbieta Wójcik kl. IV

Uczestnicy biwaku

Bookmark and Share

 

UCZESTNICZYMY W PROJEKCIE "PRACOWNIE KOMPUTEROWE DLA SZKÓŁ" WSPÓŁFINANSOWANYM PRZEZ UNIĘ EUROPEJSKĄ