Witaj na naszej stronie

Życzymy miłej lektury

Get Adobe Flash player

Biwak harcerski w Olesznie

"Dzień Myśli Braterskiej"

21.02.2014 r. – 23.02.2014 r.

Złączeni węzłem braterskiej miłości
zwycięsko płyniem wśród życiowych fal.
Przed nami jutro jaśniejszej przyszłości,
z nami potęga, naszych czynów stal.
Dłoń z dłonią wiąż, przez życie dąż
pełen nadziei, ochoty,
swym czynem świeć, jak orzeł leć
w świat prawdy, piękna i cnoty.

 

W ramach „Dnia Myśli Braterskiej", który przypada na dzień 22 lutego harcerze z 34 Drużyny Harcerskiej z Oleszna wspólnie z naszymi przyjaciółmi, tj. Klubem Turystyki Pieszej „Dreptak” ze Świeszyna koło Koszalina zorganizowali trzydniowy biwak,  który odbył się w Zespole Placówek Oświatowych Olesznie.

W harcerskim kalendarzu to jest bardzo ważna data, gdyż w tym dniu urodzili się założyciele ruchu skautowego, z którego wywodzi się harcerstwo. Tak się złożyło, że Robert Baden-Powell, założyciel męskiej organizacji urodził się 22.02.1857 r. i jego żona, założycielka organizacji żeńskiej urodziła się 22.02.1889 r. Warto dodać, że Dzień Myśli Braterskiej ma przypominać o podstawowym  założeniu ruchu skautowego - czyli o braterstwie wszystkich skautów świata - bez względu na wiek, pochodzenie, wyznanie  czy przekonania.
Celem biwaku było:

  • zapoznanie harcerzy z ideą Dnia Myśli Braterskiej,
  • przybliżenie znanych postaci z historii harcerstwa i skautingu,
  • ukazanie wartości przyjaźni i braterstwa.

Pierwszego wieczoru, po poznaniu idei  Dnia Myśli Braterskiej mieliśmy okazję do wzajemnego poznania się, ale przede wszystkim razem pobawiliśmy się  i miło spędziliśmy czas. Były pląsy i zabawy. Wspólne śpiewanie piosenek.

W sobotę przed obiadem powędrowaliśmy szlakiem upamiętniającym ważne miejsca z czasów II wojny światowej. Oddaliśmy hołd  tym, którzy polegli w bitwie pod Olesznem i Chotowem.

Dobrym skautowym zwyczajem jest to, że skauci i całe drużyny przesyłają sobie z okazji Dnia Myśli Braterskiej kartki z pozdrowieniami. Dlatego w sobotnie popołudnie zaprojektowaliśmy je, a potem  sami ręcznie wykonaliśmy.  Oprócz pozdrowień harcerskich umieściliśmy na nich symbole harcerskie, cytaty i myśli z pism wielkich postaci skautingu i harcerstwa, oczywiście na temat braterstwa i przyjaźni. Kartki przesłaliśmy do zaprzyjaźnionych drużyn.

W niedzielne przedpołudnie na sali gimnastycznej  pod bacznym okiem naszych opiekunów rozegraliśmy mini turniej w badmintona.. Przygotowania do rozgrywki poprzedziły wyczerpujące treningi w piątek i sobotę. Niedzielny pyszny domowy rosół zakończył wspólny pobyt.

Uczestnicy biwaku lepiej się poznali, poczuli radość płynącą ze wspólnego działania, przełamali bariery, które im taką współpracę uniemożliwiają, zrozumieli, na czym polega braterstwo. Robert Baden-Powell - Naczelny Skaut Świata w swym pożegnalnym liście do skautów napisał: "Prawdziwe szczęście znajdziecie (...) w uszczęśliwianiu innych. Spróbujcie zostawić świat troszkę lepszym, niż go zastaliście." Warto spróbować, to nic nie kosztuje...

Podziękowania kierujemy w pierwszej kolejności do naszych opiekunów - drużynowych, tj. druhny Anny Resiak i druha Mieczysława Szocika oraz  p. Marioli Kamińskiej. Dziękujemy serdecznie paniom kucharkom za pyszne obiadki, a paniom sprzątaczkom za „dopucowanie” zajmowanych przez nas pomieszczeń w szkole.

Zobacz fotki z imprezy

Uczestnicy biwaku

Bookmark and Share

 

UCZESTNICZYMY W PROJEKCIE "PRACOWNIE KOMPUTEROWE DLA SZKÓŁ" WSPÓŁFINANSOWANYM PRZEZ UNIĘ EUROPEJSKĄ