Witaj na naszej stronie

Życzymy miłej lektury

Get Adobe Flash player

Biwak harcerski w Czarncy

Inauguracja roku harcerskiego 2010/2011 odbyła się na biwaku w Szkole Podstawowej w Czarncy w dniach 24- 26 września 2010 r. Hasło przewodnie tegorocznego biwaku brzmiało: „Wierni rycerskim tradycjom, startujemy w nowe stulecie naszej organizacji".

W Czarncy w 1599 urodził się Stefan Czarniecki, zmarł w Sokołówce w 1665 r. Jego ciało spoczywa w krypcie kościoła ( ufundowanego przez niego samego)– w sarkofagu z czerwonego piaskowca. Kaplicę upamiętniającą hetmana dobudowano do kościoła od strony południowej dopiero w XIX wieku. Uroczystość odsłonięcia epitafium Stefana Czarnieckiego w Czarncy odbyła się 5 maja 1907 roku. Wewnątrz świątyni pod wezwaniem św. Floriana na uwagę zasługuje także chrzcielnica z herbem Czarnieckich- Łodzią. W XIX- wiecznej kaplicy znajdują się liczne pamiątki po hetmanie, m.in.: obrazy przedstawiające jego wizerunek, w tym postać Czarnieckiego razem z ukochanym koniem, ikona z ołtarza polowego hetmana oraz szata kościelna wykonana ze zdobycznej kapy, którą okryty był wcześniej koń króla szwedzkiego Karola Gustawa.

Naszą Drużynę Harcerską na biwaku reprezentowały dwa patrole: dziewcząt „Niezdecydowane"(Kamila Kowalczyk, Julia Przepióra, Natalia Stolarczyk, Emilia Kowalczyk, Karolina Piskorek) i chłopców „Owsiplacki"(Kamil Drej, Kamil Janiszewski, Mateusz Socha).

Piątek- 24.09.2010 r.
W Szkole Podstawowej w Czarncy około godziny 16:00 odbywało się meldowanie patroli i zakwaterowanie. Po kolacji przed pomnikiem hetmana polnego koronnego Stefana Czarnieckiego odbył się apel inauguracyjny i harcerski apel pamięci. Delegacja harcerzy złożyła również pod pomnikiem wiązankę kwiatów i zapaliła znicze. Po godzinie 20:00 rozpaliliśmy ognisko. Śpiewaliśmy piosenki harcerskie, wysłuchaliśmy wspomnień harcerzy seniorów, tj. dh hm Jerzego Groszka, dh hm Rajmunda Groszka, dh hm Ewy Tworkowskiej.

Sobota- 25.09.2010 r.
Po śniadaniu wyruszliśmy na harcerski bieg patrolowy po Czarncy. Na czterech punktach odpowiadaliśmy na pytania dotyczące:
- symboliki harcerskiej,
- Centralnej Magistrali Kolejowej (CMK),
- tak zwanej puli „NIESPODZIANKA",
- obiektów w Czarncy związanych ze Stefanem Czarnieckim, tj. arboretum i kościołem parafialnym. Nasze patrole tj. „Niezdecydowane" i „Owsiplacki" na tym biegu zdobyły największą ilość punktów. Dużo zawdzięczamy naszej druhnie Ani, która pomogła nam przy odpowiedziach na niektóre pytania. Jak zwykle bez niej „ani, ani".
Po pysznym obiadku odbył się truniej rycerski. Nasi koledzy Kamil Drej i Kamil Janiszewski wywalczyli tytuł - Najlepszego rycerza w „robieniu mieczem".
W łącznej punktacji biwaku I miejsce przypadło patrolowi „Owsiplacki", II miejsce patrolowi „Niezdecydowane". Na ten sukces złożyło się też zadanie przedrajdowe. Dobrze, że nasza drużyna ma ścienną gazetkę harcerską, na której umieściliśmy informacje związane z symboliką harcerską. Te informacje udokumentowaliśmy zdjęciami, a za to otrzymaliśmy dodatkowe punkty. Cieszyliśmy się wszyscy z tego sukcesu.
Przed kolacją uczestniczyliśmy we mszy św. za harcerstwo i Ojczyznę. Po kolacji odbył się „bal rycerski".

Niedziela- 26.09.2010 r.
Po śniadaniu i uporządkowaniu miejsca zakwaterowania odbył się apel pożegnalny. Potem były długie pożegnania i powrót do domu.
Do następnego biwaku ! CZUWAJ!!!

Uczestnicy biwaku
Bookmark and Share

 

UCZESTNICZYMY W PROJEKCIE "PRACOWNIE KOMPUTEROWE DLA SZKÓŁ" WSPÓŁFINANSOWANYM PRZEZ UNIĘ EUROPEJSKĄ