Porucznik Karol Cierpica- absolwent, który pamięta o swojej szkole

Niecodziennym wydarzeniem w Szkole Podstawowej im. Armii Krajowej w Olesznie była wizyta w dniu 18.02.2014 r. jej absolwenta, porucznika Karola Cierpicy.

Do spotkania z p. Karolem doszło z inicjatywy jego siostry, p. Pauliny Orzeł oraz dzięki przychylności dyrektora szkoły p. Zofii Marcinkowskiej. Wizytę porucznika Karola Cierpicy rozpoczął od słów powitania nauczyciel historii, p. Ryszard Kowalczyk, który następnie w ciekawej prezentacji przedstawił sylwetkę oraz osiągnięcia pana Karola.

Po tym miłym wprowadzeniu głos zabrał nasz gość, który nie szczędził słów, opowiadając nam o służbie żołnierzy 18 batalionu powietrznodesantowego z Bielska – Białej w kraju oraz poza jego granicami. Mówiąc o codziennym życiu żołnierzy z formacji tzw. ,,czerwonych beretów”, określanych również zaszczytnym mianem komandosów, pokazał nam wiele interesujących zdjęć oraz filmów.

Wielkim zaskoczeniem dla wszystkich był zainscenizowany przez p. Karola oraz p. Paulinę, przy udziale uczniów gimnazjum i nauczyciela plastyki - p. Andrzeja Kowalczyka, pokaz tradycyjnego ubioru mieszkańców Afganistanu. Publiczność nagrodziła gromkimi oklaskami swoich rówieśników, którzy mieli odwagę założyć na siebie te niecodzienne stroje.

Na tym jednak nie koniec niespodzianek, ponieważ pan Karol z iście żołnierskim spokojem dozował kolejne ciekawostki w postaci: karabinu z amunicją ćwiczebną oraz spadochronu, który w chwilę potem został wykorzystany do ,,oddania skoku” przez ucznia klasy III gimnazjum Olgierda Zielińskiego. Skok zakończył się pomyślnym rozłożeniem czaszy spadochronu o niebagatelnej powierzchni 80 m2. Dużym zainteresowaniem cieszyły się również foldery i ulotki przywiezione przez p. Karola, w których znalazły się informacje dotyczące wojsk powietrznodesantowych, w szczególności rodzimej jednostki porucznika.

Nie zabrakło także cennych nagród do zdobycia, które z niejednego szczęśliwego zdobywcy mogą uczynić prawie żołnierza ,,czerwonych beretów”. Z nagrodą opuścił mury naszej szkoły także pan Karol, który z rąk dyrektor Zofii Marcinkowskiej otrzymał pięknie ilustrowany album.

Wizyta porucznika Karola Cierpicy wywarła ogromne wrażenie na uczniach naszej szkoły. Zapewne wielu z nich marzyło lub nadal marzy o karierze żołnierza, dlatego też spotkanie z prawdziwym komandosem, instruktorem spadochronowym, uczestnikiem misji zagranicznych, pasjonatem wojskowości oraz wzorem żołnierskiej odwagi i męstwa, jakim bez wątpienia jest porucznik Karol Cierpica, sprawi, iż w dalszym życiu zdecydują się związać swoje losy z zaszczytną służbą polskiego żołnierza.

Jeszcze raz pragnę, w imieniu dyrekcji szkoły, gorąco podziękować porucznikowi Karolowi Cierpicy i pani Paulinie Orzeł za inicjatywę zorganizowania spotkania oraz uczniom klasy III gimnazjum za pomoc w przygotowaniu sali gimnastycznej.

Ryszard Kowalczyk- nauczyciel historii.