Już 19-sty raz w ramach akcji: „Sprzątanie świata - Polska” posprzątaliśmy najbliższe otoczenie

W bieżącym roku szkolnym, w dniu 14 września 2012 r. już po raz dziewiętnasty spotkaliśmy się, aby wziąć udział w akcji „Sprzątanie Świata – Polska”.

Tą ogólnoświatową akcję „Sprzątanie Świata” Clean up the Word przeniosła do Polski Mira Stanisławska – Meysztowicz. Urodziła się w Polsce, a mieszka w Australii. Tu w Australii zrodziła się idea tej akcji, którą zorganizował żeglarz Jan Kiernan. Pierwsza międzynarodowa akcja „Sprzątanie Świata” odbyła się w 1993 r.

Idea sprzątania jest bardzo prosta. Polega na tym, że grupy ochotników oczyszczają wyznaczony teren ze śmieci i odpadów.

W tym roku hasłem przewodnim tej akcji jest „ Kocham, lubię, szanuję … nie śmiecę”. Hasłem tym, nawiązującym do ludowej wyliczanki, organizatorzy zachęcają nas do refleksji nad stosunkiem do otaczającego świata i tego konsekwencjami. Cudownie jest kochać przyrodę, pięknie – lubić, ale tak naprawdę wystarczy szacunek – to on nie pozwala nam wyrzucać śmieci do lasu czy na pobocza dróg. W tradycjach indiańskich szacunek oznacza szanowanie duchowych sił przyrody i troskę o wszystkie jej elementy: ziemię, drzewa, zwierzęta, wodę, gwiazdy itd. I my zatroszczmy się w tym roku o zanieczyszczone przez dzikie wysypiska lasy, łąki i tereny otwarte - skorzystają na tym nie tylko ziemia, drzewa czy zwierzęta, a może nawet gwiazdy, ale również my - to szansa dla nas na jesienny spacer po czystym lesie.

Drużyna harcerska przygotowała informacje na temat tej akcji w formie specjalnego wydania Ekoekspressu. Na korytarzu szkolnym przygotowano gazetkę informacyjną na temat tej akcji.

Poszczególnym klasom przydzielono rejony do sprzątania, czego efektem było:

• zebranie śmieci wzdłuż poboczy ulic: Szkolnej, Leśnej, Krótkiej, Lednickiej, Przedborskiej oraz ul. Kieleckiej do Woli Świdzińskiej, Al. 1 Maja i w parku w Olesznie,
  • uporządkowanie grobów żołnierzy AK na cmentarzu i placów wokół pomników przy ul. Przedborskiej i w drodze na Rudkę oraz w Chotowie,
  • oczyszczenie poboczy wzdłuż ulicy Szkolnej,
  • zebranie śmieci w wąwozie leśnym na Dąbrowie.

W sumie zebrano 20 worków śmieci, które trafiły na legalne wysypisko śmieci. Ucieszył nas fakt, że śmieci jest coraz mniej.

Organizatorem i koordynatorem tej ekologicznej akcji w naszej szkole jest p. Anna Resiak.

Zajrzyj do naszej fotogalerii

Dh Ilona Perz