Get Adobe Flash player

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

29 września obchodzimy Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Został on ustanowiony z inicjatywy Polskiej Izby Książki w 2001 roku w celu promocji lektur i głośnego czytania. Wychodząc naprzeciw wartościowym przedsięwzięciom wspierającym rozwijanie czytelnictwa, bibliotekarka zorganizowała głośne czytanie w młodszych klasach. Sześciolatki wysłuchały baśni H. Ch. Andersena czytanych wspólnie z wychowawczyniami. Nauczyciel bibliotekarz rozpoczął tym samym realizację całorocznego programu „Baśniowe poranki” w grupie „Smerfów” i „Tygrysków”. Klasa I też została wprowadzona w baśniowy klimat za sprawą „Nowych szat cesarza”. Dzieci z uwagą śledziły fabułę i z chęcią odpowiadały na zadawane im pytania.

Klasy II-III uczestniczyły w „przerwie z książką w bibliotece”, gdzie miały okazję wysłuchać, fragmentów przygód „Detektywa Pozytywki” G. Kasdepke oraz wzruszającej lektury „Sposób na Elfa”. Zachęcone przez czytających nauczycieli, chętnie wypożyczały proponowanie lektury, traktujące o dalszych losach poznanych bohaterów. Głośne czytanie odbywało się także w gabinecie pedagoga, gdzie uczniowie wysłuchali bajek terapeutycznych wprowadzających dzieci w świat wartości. Również osoby przebywające na świetlicy szkolnej miały możliwość poczuć przyjemność ze słuchania wierszy, bajek i baśni.
Nauczyciele mają nadzieję, że pobudzili dziecięcą wyobraźnię i zachęcili uczniów do samodzielnych wypraw w świat literatury.

Jolanta Lichosik

 

UCZESTNICZYMY W PROJEKCIE "PRACOWNIE KOMPUTEROWE DLA SZKÓŁ" WSPÓŁFINANSOWANYM PRZEZ UNIĘ EUROPEJSKĄ