Witaj na naszej stronie

Życzymy miłej lektury

Get Adobe Flash player

Napisaliśmy listy dla Ziemi

W bieżącym roku szkolnym listy dla Ziemi napisali uczniowie klasy V i IV b Szkoły Podstawowej im. Armii Krajowej w Olesznie.

Listy dla Ziemi to ogólnopolska, edukacyjna akcja proekologiczna zainicjowana przez Fundację Ekologiczną ARKA w 2013 roku. Akcja Listy dla Ziemi polega na pisaniu przez młodych ludzi listów na wykonanym z makulatury papierze. W listach dzieci namawiają dorosłych do działań proekologicznych. W tegorocznej, piątej edycji tej akcji, połączono tematykę niskiej emisji z gospodarką odpadami. Jednym ze sposobów przeciwdziałanie niskiej emisji jest informowanie mieszkańców o szkodliwości palenia śmieci w piecach.

Pisanie listów poprzedzone zostało pogadankami i pokazami dotyczącymi odpowiedniej selekcji odpadów, które odbyły się w ramach lekcji przyrody. Obejrzeliśmy między i innymi prezentację multimedialną: „Sens hierarchii postępowania z odpadami” i dowiedzieliśmy się w jaki sposób można żyć bardziej ekologicznie, nie podejmując przy tym radykalnych kroków.

Uświadomiliśmy sobie także, jakie rodzaje odpadów wytwarzamy na co dzień, jakie są właściwe sposoby ich zagospodarowania oraz jak można zmniejszyć ich ilość stosując zasadę 3R przy codziennych wyborach konsumenckich (skrót 3R oznacza: reduce - ograniczaj, używaj ponownie - reuse, odzyskuj - recycle).

Nie wszyscy o tym wiedzą, że stan środowiska, w jakim żyjemy, zależy od naszych codziennych wyborów. Podjęcie najmniejszego nawet działania niesie za sobą pozytywne, widoczne rezultaty opłacalne dla środowiska i dla naszego portfela.

Wiedząc w jaki sposób szkodzimy środowisku, możemy zmienić swoje przyzwyczajenia, aby chronić środowisko i własne zdrowie.

W tym roku w listach dla Ziemi pod hasłem „Po stronie natury” przekazaliśmy swoim bliskim, co trzeba robić, aby zmniejszyć ilość wytwarzanych odpadów, wpływając tym samym na poprawę stanu środowiska. Napisane przez nas listy zaprezentowane zostały na gazetce szkolnej mieszczącej się na korytarzu.

W wyniku eliminacji wewnątrzszkolnych list Sebastiana Mazura z klasy piątej okazał się najpiękniejszym, nieszablonowym i kreatywnym. Sebastian, między innymi pisze:
„ … Na lekcjach przyrody uczestniczyliśmy w pogadankach i pokazach dotyczących odpowiedniej selekcji śmieci. Moja klasa nie ma wątpliwości, w jaki sposób zmniejszyć ilość odpadów i jak je selekcjonować. Powiedzieliśmy również naszym rodzicom i znajomym o tym, jak niebezpieczne jest palenie śmieci w piecach domowych. Najważniejsze – to nie śmiecić!. Mam nadzieję, że ludzie się zmienią i zaczną Cię Ziemio szanować, bo jesteś nam potrzebna.”

List Sebastiana weźmie udział w ogólnopolskim konkursie na najpiękniejszy List dla Ziemi roku 2017. Już teraz zachęcamy wszystkich do głosowania na Facebooku, które odbędzie się od 7 do 25 września 2017 roku.

Drugie miejsce w szkolnym konkursie Listy dla Ziemi zdobył list Szymona Drzewieckiego z klasy V, trzecie miejsce przypadło dla listu Laury Zapały z klasy IV b.

Gratulujemy zwycięzcom. Pozostałe listy także w swojej treści zawierały wiele interesujących działań proekologicznych mających na celu zmniejszenie ilość odpadów.

Przypominamy wszystkim mieszkańcom naszej miejscowości:

 1. O zasadach segregacji odpadów domowych:
  • pojemnik biały ( worek): tu wrzucamy- bezbarwne szkło, słoiki,
  • pojemnik zielony (worek): tu wrzucamy - kolorowe szkło, kolorowe butelki i słoiki, 
  • pojemnik niebieski (worek): tu wrzucamy - papier, gazety, czasopisma, koperty, książki, zużyte zeszyty, 
  • pojemnik żółty (worek): tu wrzucamy - tworzywa sztuczne, metal, odpady wielomateriałowe.
 2. Przy segregacji należy pamiętać aby:
  • nie wyrzucać potłuczonego szkła,
  • zgniatać plastikowe butelki i nie zakręcać nakrętek,
  • opróżniać opakowania z resztek żywności, najlepiej opłukać,
  • do pojemnika na papier nie wyrzucać mokrego papieru ani pieluch,
  • do pojemników na szkło nie wyrzucać porcelany, szkła okularowego, zniczy.

Uczestnicy akcji proekologicznej ze Szkoły Podstawowej im. Armii Krajowej w Olesznie

Bookmark and Share

 

UCZESTNICZYMY W PROJEKCIE "PRACOWNIE KOMPUTEROWE DLA SZKÓŁ" WSPÓŁFINANSOWANYM PRZEZ UNIĘ EUROPEJSKĄ