Witaj na naszej stronie

Życzymy miłej lektury

Get Adobe Flash player

Kartka świąteczna w podziękowaniu za służbę

Drodzy uczniowie! Czy pamiętacie porucznika Karola Cierpicę z Oleszna, żołnierza, którego w 2014 r. gościliśmy w naszej szkole. Opowiadał wtedy o służbie polskich żołnierzy na misjach wojskowych, zlokalizowanych w różnych częściach świata, m.in. w Afganistanie oraz Iraku. Dzięki niemu wiemy, że praca żołnierza jest niezwykle ciekawa. Rozumiemy również, iż w obliczu zagrożenia powinnością żołnierza jest poświecenie własnego zdrowia i życia dla utrzymania bezpieczeństwa i pokoju na świecie. Codzienną zaś powinnością każdego żołnierza jest dbanie o wzajemne zdrowie i życie towarzysza z oddziału.

Jak powiedział mi porucznik Karol Cierpica, obecnie Polscy żołnierze biorą udział w kilku misjach poza granicami Rzeczpospolitej. O naszym zaangażowaniu dla utrzymania pokoju na świecie świadczą:
1. Polski Kontyngent Wojskowy w Kuwejcie w liczbie 126 żołnierzy, gdzie trzon stanowią żołnierze 32 Bazy Lotnictwa Taktycznego w Łasku.
2. Polski Kontyngent Wojskowy w Iraku liczy 60 żołnierzy, trzon stanowią żołnierze Dowództwa Komponentu Wojsk Specjalnych z Krakowa.
3. Polski Kontyngent Wojskowy PKW w Afganistanie liczący 176 żołnierzy.
4. Polski Kontyngent Wojskowy KFOR w Kosowie w liczbie 253 żołnierzy.
Ponadto ok. 50 żołnierzy, pełni swoją służbę w Bośni i Hercegowinie. Polska posiada również najmniejszy kontyngent, kilkudziesięcioosobowy, w misji pod egidą Unii Europejskiej w Republice Środkowoafrykańskiej.

Przed świętami Bożego Narodzenie 2016 r. porucznik Karol Cierpica zwrócił się do nas z prośbą o przygotowanie kartek świątecznych dla polskich żołnierzy, przebywających na misjach wojskowych. „W Polsce nie dziękuje się funkcjonariuszom za służbę. Nie dziękuje się żołnierzom, policjantowi, strażakom, którzy każdego dnia narażają swoje życie i zdrowie na innych i dla kraju. Społecznie ta służba jest pominięta, a powinna być na piedestale” – powiedział porucznik Cierpica, dodając, że to dziura, którą chce zapełnić swoją fundacją Thank You for Your Service / Dziękuję Ci za Służbę. Działaniami pomocowymi fundacji chce wyrazić wdzięczność wszystkim mundurowym za to, co robią dla kraju i narodu. To były też pierwsze słowa, jakie usłyszał od Roberta Ollisa, weterana wojennego w Wietnamie i ojca sierżanta Michaela Ollisa, który 28 sierpnia 2013 r. zginął tuż obok Karola Cierpicy, ratując mu życie. „Człowiek, który stracił syna, mówi do mnie: Dziękuję ci za służbę, a potem: Witam w rodzinie” – wspomina porucznik Cierpica, nie kryjąc wzruszenia.

W odpowiedzi na ten wzruszający apel w akcję przygotowania kartek z bożonarodzeniowymi życzeniami, pod opieką p. Ryszarda Kowalczyka - nauczyciela historii oraz p. Andrzeja Kowalczyka - nauczyciela plastyki i p. Marioli Kamińskiej - nauczycielki chemii, a zarazem opiekunów Klubu 4H ,,Olszynki”, zaangażowali się następujący uczniowie:
1. Patrycja Kowalczyk- kl. IIA SP
2. Judyta Drej- kl. IIB SP
3. Przemek Kowalczyk- kl. IIB SP
4. Bartłomiej Dziedzic- kl. IIIA SP
5. Martyna Poddębniak- kl. VI SP
6. Zuzanna Kowalczyk- kl. VI SP
7. Julia Orzeł- kl. IA PG
8. Maja Mikołajczyk- kl. IA PG
9. Julia Omasta- kl. IA PG
10. Kinga Gołdyn- kl. IA PG
11. Martyna Majecka- kl. IA PG
12. Angelika Klim- kl. IA PG
13. Marcelina Wertka- kl. IA PG
14. Wiktoria Wytrych- kl. II PG
15. Magdalena Stolarczyk- kl. II PG
16. Roksana Lesiak- kl. II PG
17. Aleksandra Bobińska- kl. II PG
18. Patrycja Gołdyn- kl. III PG

W akcję tworzenia kartek bożonarodzeniowych z życzeniami dla naszych żołnierzy zaangażowały się również panie, Barbara Mulewicz oraz Zdzisława Kowalczyk. Oprócz wspomnianych już kartek z życzeniami, uczennice klasy II gimnazjum: Aleksandra Bobińska i Klaudia Grygiel pod opieką szkolnego pedagoga p. Anny Nowickiej, własnoręcznie upiekły bożonarodzeniowe pierniki. Słodkie wypieki wraz z życzeniami płynącymi prosto z naszych serc, zostały wysłane 19 grudnia 2016 r. pocztą, a następnie drogą lotniczą przebyły kilka tysięcy kilometrów. Mamy nadzieję, że choć na obcej ziemi, to jednak podczas wigilijnej wieczerzy przyniosą radość i chwile wzruszenia dla naszych dzielnych chłopców i dziewcząt, którzy tak daleko od ojczyzny dbają o naszą bezpieczną przyszłość. Chcemy im powiedzieć, że wraz z nami są częścią wielkiej rodziny, której na imię Rzeczpospolita Polska. Wracajcie bezpiecznie, wszyscy tu na Was czekają!

Autor: R. Kowalczyk, nauczyciel historii ZPO w Olesznie.

Bookmark and Share

 

UCZESTNICZYMY W PROJEKCIE "PRACOWNIE KOMPUTEROWE DLA SZKÓŁ" WSPÓŁFINANSOWANYM PRZEZ UNIĘ EUROPEJSKĄ