Witaj na naszej stronie

Życzymy miłej lektury

Get Adobe Flash player

"Zbieramy - pomagamy" - podsumowanie akcji zbierania nakrętek w roku szkolnym 2015/16

„Małe rzeczy wykonane z serca urastają do rzeczy wielkich”


Pomoc drugiej osobie nie musi tak naprawdę nic kosztować. Wystarczy, że zaczniemy odkładać nakrętki, które i tak zazwyczaj większość z nas wyrzuca do kosza.

Zbieranie nakrętek to wciąż jedna z najpopularniejszych akcji charytatywno-ekologicznych. Zebrany towar sprzedawany jest firmie recyklingowej, która zakupione zakrętki przerabia na surowiec wtórny (plastikowy granulat), z którego można wytworzyć nowe nakrętki, opakowania, rury PCV czy obudowy komputerów. Uzyskane w ten sposób pieniądze przekazywane zostają z kolei na leczenie, rehabilitację lub sprzęt specjalistyczny dla potrzebujących osób. Tak więc dodatkowo korzysta na tym przyroda - nakrętki nie trafiają na wysypiska śmieci, nie przyczyniają się do degradacji naszego naturalnego środowiska.

Tego typu akcje uwrażliwiają młodych ludzi na losy innych. Uczą, że można pomagać na różne sposoby. Dlatego zbiórki w szkołach stanowią ważny element wychowania prospołecznego. Warto również wspomnieć jeszcze o jednym „pozytywnym skutku ubocznym” zbierania nakrętek. Jest nim wychowanie ekologiczne, a konkretnie – nauka segregacji odpadów.

W naszej szkole od dwu lat zbieramy nakrętki na pomoc dla niepełnosprawnej dziewczynki z Kozłowa. W ubiegłym roku szkolnym udało się nam pozyskać ponad 370 kg (152 300 sztuk), natomiast w roku bieżącym - 780 kg (330 000 sztuk). 

Podsumowanie tegorocznej akcji odbyło się w dniu 17 czerwca 2016 r. na apelu szkolnym, przygotowanym przez uczniów klasy piątej pod kierunkiem koordynatora tego przedsięwzięcia pana Edwarda Karpińskiego. Serdecznie podziękowano wszystkim uczestnikom, wyróżniono najbardziej zaangażowanych, przekazano im dyplomy oraz nagrody książkowe. Najaktywniejsze w tym zakresie zespoły klasowe otrzymały słodycze.

Liderem akcji została klasa piąta (90 181 sztuk). Nieco mniej zebrały klasa druga "a" (39907 sztuk) oraz klasa czwarta (36 023 sztuki).

Najwięcej nakrętek zgromadził uczeń klasy piątej Mateusz Wójcikowski (27 000 sztuk). Bardzo dużo zebrali także Rafał Przepióra z klasy piątej (19 000), Daria Cierpica z oddziału przedszkolnego "a" (14 830), Marceli Uronek z klasy szóstej "a" (12 430) i Olga Barcińska z klasy trzeciej "b" (9 100).

Na wszystkich uczestników akcji czekała również miła niespodzianka - loteria fantowa. Za każde bowiem przyniesione do szkoły 500 nakrętek przyznawane były kupony konkursowe, biorące udział w losowaniu nagród.

Apel zakończyły gorące podziękowania skierowane do wszystkich uczestników akcji, wychowawców oraz sponsorów, dzięki którym zakupiono nagrody:

  • Rady Rodziców przy Zespole Placówek Oświatowych w Olesznie,
  • radnej Gminy Krasocin pani Lucyny Zientara,
  • radnego Gminy Krasocin pana Antoniego Dreja.

Uczniowie prowadzący apel: Julka Amanda Kowalczyk oraz Bartek Patyński zachęcili wszystkich do dalszego zbierania nakrętek, również przez całe wakacje, bowiem w przyszłym roku szkolnym akcja będzie kontynuowana.

W dniu 20 czerwca 2016 roku wszystkie nakrętki zostały przekazane Szkole Podstawowej w Kozłowie, która organizuje zbiórkę na rzecz chorej Kamilki.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć

 

Bookmark and Share

 

UCZESTNICZYMY W PROJEKCIE "PRACOWNIE KOMPUTEROWE DLA SZKÓŁ" WSPÓŁFINANSOWANYM PRZEZ UNIĘ EUROPEJSKĄ