Witaj na naszej stronie

Życzymy miłej lektury

Get Adobe Flash player

APEL: ZAPAL ZNICZ PAMIĘCI

Uczniowie Zespołu Placówek Oświatowych w Olesznie w dniu 22 kwietnia wzięli udział w apelu: ZAPAL ZNICZ PAMIĘCI zainicjowanym przez Instytut Pamięci Narodowej, Stowarzyszenie Dziedzictwa Narodowego oraz Ośrodek Myśli Patriotycznej w Kielcach. W tym dniu przed godziną 12:00 uczniowie udali się na miejsca pamięci w najbliższej okolicy, którymi się opiekują i zapalili znicze.

Kwiecień jest Miesiącem Pamięci Narodowej, w którym szczególnie przypominamy ważne wydarzenia z historii naszego Narodu, a także oddajemy hołd bohaterom, którzy walczyli, zwyciężali i ginęli za wolność Polski. Dla uczniów naszej szkoły była to lekcja patriotyzmu uzmysławiająca ich pokoleniową powinność. Bowiem każde pokolenie czerpie z dokonań i wartości pokoleń poprzednich i ma zobowiązania wobec pokoleń następnych. Ta ciągłość decyduje o istnieniu narodu. Wolność i niezależność to wartości, które konstytuują nasz naród.W walce o upragnioną niepodległość poprzednie pokolenia nie wahały się kłaść na szali swoje życie. My nie możemy o tym zapomnieć i tę pamięć musimy przekazywać potomnym.

Uczniowie naszej szkoły we współpracy z Urzędem Gminy w Krasocinie opiekują się kilkoma miejscami upamiętniającymi heroiczny trud Polaków w walce z niemieckim okupantem w czasie II wojny światowej. Oto one:

 

Cmentarz w Olesznie:
- 15 mogił partyzantów AK,
- pomnik pamięci żołnierzy AK poległych za Ojczyznę,
- symboliczny grób „Nurta”.
 

Pomnik przy ulicy Przedborskiej w Olesznie:

upamiętnia zwycięską bitwę pod Olesznem oddziału NSZ porucznika „Żbika” - Władysława Kołacińskiego, wspieranego oddziałem AK mjr „Marcina” - Mieczysława Tarchalskiego z niemieckimi oddziałami SS w dniu 26.07.1944r .

Pomnik przy drodze na Rudkę w Koziej Wsi:

upamiętnia zwycięski bój stoczony w lesie w dniu 28.09.1944 r. przez oddział AK dowodzony przez kapitana Franciszka Pieniaka ps. „Przebój” dowódcę II/74 pp „AK Baonu Wojna”.

Pomnik pod Chotwem:

wybudowany na cześć poległych w walce z faszyzmem w osiemnastą rocznicę zwycięskiej bitwy, którą stoczyli partyzanci AK w dniu 28.10.1944 r.

   

   

Bookmark and Share

 

UCZESTNICZYMY W PROJEKCIE "PRACOWNIE KOMPUTEROWE DLA SZKÓŁ" WSPÓŁFINANSOWANYM PRZEZ UNIĘ EUROPEJSKĄ