Już 21 raz w ramach akcji „Sprzątanie świata – Polska 2014” posprzątaliśmy najbliższe otoczenie

W bieżącym roku szkolnym w dniu 18 września 2014 r. już po raz dwudziesty pierwszy spotkaliśmy się, aby wziąć udział w akcji „Sprzątanie Świata – Polska”.

Tę ogólnoświatową akcję „Sprzątanie Świata” (Clean up the Word) przeniosła do Polski Mira Stanisławska – Meysztowicz. Urodziła się w Polsce  a mieszka  w Australii. Tu w Australii zrodziła się idea tej akcji, którą zorganizował żeglarz Jan Kiernan. Pierwsza międzynarodowa akcja „Sprzątanie Świata” odbyła się w 1993 r.

Idea sprzątania jest bardzo prosta. Polega na tym, że grupy ochotników oczyszczają wyznaczony teren ze śmieci i odpadów.
Tegoroczna akcja zaczęła się wcześniej, ale finał pozostał niezmienny - trzeci weekend września!. 27 kwietnia ruszyła 21 edycja kampanii "Sprzątanie świata - Polska" pod hasłem „Turysto! Szanuj Środowisko!”

Tym razem organizatorzy akcji zachęcali do refleksji nad wpływem na środowisko w czasie wypoczynku, na urlopie, w czasie pobytu na łonie przyrody. Każdy odpoczywający powinien odpowiedzieć sobie na kilka pytań:

• w jaki sposób oddziałujemy na przyrodę podczas wędrówki górskim szlakiem, podczas spaceru po lesie czy rejsu żaglówką po jeziorze?
  • co każdy z nas może zrobić, żeby zmniejszyć swój negatywny wpływ na środowisko?
  • jak możemy ograniczyć tworzenie odpadów?
  • dlaczego warto prowadzić ich selektywną zbiórkę?

Czyli mówiąc krótko, każdemu turyście proponujemy: „nieśmiecenie”, odkrywanie lasów i odpowiedzialną turystykę!

Drużyna harcerska przygotowała scenkę teatralną pt. „Kłopoty leśnego krasnala”. Leśny krasnal oznajmił społeczności szkolnej, że w lesie:

• nie krzyczy się ! „…Bo mogłyby listki leszczyny pozwijać się bez przyczyny…”,
  • nie rzuca śmieci !
  • nie płoszy zwierząt, zwłaszcza ptaków! „…Jakże by było głucho bez tych śpiewaków maleńkich …”
  • nie łamie się gałęzi drzew! „Bo tylko my drzewa, cień wam damy, przed słońca spiekotą …”

Na korytarzu szkolnym przygotowano gazetkę informacyjną na temat tej akcji. Poszczególnym klasom przydzielono rejony do sprzątania, czego efektem było:

• zebranie śmieci wzdłuż poboczy ulic: Szkolnej, Leśnej, Krótkiej, Lednickiej, Przedborskiej oraz ul. Kieleckiej do Woli Świdzińskiej, Al. 1 Maja i w parku w Olesznie,
  • uporządkowanie grobów żołnierzy AK na cmentarzu i placów wokół pomników przy ul. Przedborskiej i w drodze na Rudkę oraz w Chotowie,
  • oczyszczenie poboczy wzdłuż ulicy Szkolnej,
  • zebranie śmieci w wąwozie leśnym na Dąbrowie.

W sumie zebrano 18 worków śmieci, które trafiły na legalne wysypisko śmieci. Ucieszył nas fakt, że śmieci jest coraz mniej.
Organizatorem i koordynatorem tej ekologicznej akcji w naszej szkole jest  p. Anna Resiak.

Zajrzyj do naszej fotogalerii

Dh Marta Jasnos