Witaj na naszej stronie

ODDZIAŁ PRZEDSZKOLNY B

Get Adobe Flash player

Wielkanocne zwyczaje- warsztaty dla rodziców „Smerfów” i „Krasnali”

Palma wielkanocna to symbol zmartwychwstania i nieśmiertelności duszy, zwycięstwa, męki i odkupienia. Niedziela Palmowa zwana również Niedzielą Wierzbną przypada na tydzień przed Niedzielą Wielkanocną. Wówczas wszyscy wierni idą do kościoła poświęcić palmy. Źródła podają, że tradycja ta sięga już XI wieku.

Niegdyś wierzono, że poświęcona palma chroni przed wszelkim złem nie tylko ludzi, ale także zwierzęta i płody rolne. Przed laty w Niedzielę Palmową gospodynie dawały dzieciom do zjedzenia bazie kotki albo delikatnie uderzały palmami swoje dzieci. Wszystko dlatego, aby potomstwo było zahartowane, rosło silne i zdrowe.

Palma wielkanocna powinna być kolorowa jak wiosna i dawać nadzieję. Co ważne, do wykonania palmy wielkanocnej nie należy używać gałązek topoli, ponieważ na niej powiesił się Judasz. Koniecznie powinny znajdować się w niej natomiast gałązki wierzbowe.

Zwyczaj tworzenia palm wielkanocnych nie jest obcy nawet najmłodszym uczniom naszej szkoły. W dniu 22.03.2018 r. o godz. 9.00 w oddziałach przedszkolnych odbyły się zajęcia otwarte dla rodziców pod hasłem „Wielkanocne zwyczaje”. Podczas zajęć dzieci wspólnie z rodzicami i wychowawcami wykonywały kolorowe palmy wielkanocne, by w Niedzielę Palmową dumnie przekroczyć próg kościoła i poświęcić własnoręcznie wykonaną, niepowtarzalną palmę. Inicjatorkami tego wydarzenia były wychowawczynie oddziałów przedszkolnych: pani Justyna Michałek i pani Małgorzata Spurek. Głównym celem warsztatów było przybliżenie dzieciom tradycji Świąt Wielkanocnych, doskonalenie umiejętności współpracy, śmiałego wyrażania własnych myśli oraz rozwijanie poczucia estetyki i wyobraźni, ale także wzmacnianie więzi z rodziną oraz aktywizowanie rodziców do wspólnej zabawy z dzieckiem.

Na uznanie zasługuje fakt, że rodzice wykazali się dużą kreatywnością, inwencją twórczą i chęcią do podejmowania nowych wyzwań. Dzieci były zachwycone, że teraz to rodzice, nie one, są pod opieką nauczycielek. Miła atmosfera, brak pośpiechu, bliski kontakt wychowawczyń z rodzicami sprawiły, że wspólny czas minął zdecydowanie za szybko. Wszyscy pracowali z wielkim zaangażowaniem i radością. Całe spotkanie przebiegało w miłej i serdecznej atmosferze. Radość i uśmiech towarzyszyły wszystkim uczestnikom spotkania. Tego typu zajęcia umiliły dzieciom oczekiwanie na święta i wprowadziły je w wielkanocny nastrój. Pięknie wykonane palmy wzięły udział w zorganizowanym przez panią Dyrektor - Zofię Marcinkowską konkursie na najpiękniejszą Palmę Wielkanocną.

Zaangażowanie rodziców i ich chęć współpracy z przedszkolem sprawia, że podobne przedsięwzięcia w przedszkolu z pewnością będą powtarzane. Bardzo serdecznie dziękujemy rodzicom, że przyjęli nasze zaproszenie i wspólnie z nami spędzili kilka bardzo miłych chwil.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć

Nauczycielki oddziałów przedszkolnych
p. Justyna Michałek i p. Małgorzata Spurek

Bookmark and Share

 

UCZESTNICZYMY W PROJEKCIE "PRACOWNIE KOMPUTEROWE DLA SZKÓŁ" WSPÓŁFINANSOWANYM PRZEZ UNIĘ EUROPEJSKĄ