KLASA DRUGA "A"

Witaj na naszej stronie

04 czerwca uczniowie klas pierwszych wybrali się do Muzeum Wsi Kieleckiej - skansenu w Tokarni.

Już na samym początku wycieczki pierwszaki przeniosły się w czasie i, tak jak swoi rówieśnicy sprzed kilkudziesięciu lat, uczestniczyli w lekcji matematyki w dawnej szkole. Świetnie poradzili sobie z rachunkami. Mieli okazję poznać kary wymierzane niegrzecznym i nieuważnym uczniom. Jedną z nich było klęczenie na grochu. Pani Nauczycielka zademonstrowała także używaną dawniej „dyscyplinkę”. Pierwszaki aż przecierały oczy ze zdumienia na widok starego, drewnianego tornistra. Na koniec zajęć w dawnej szkole każdy uczeń otrzymał od Pani Nauczycielki pamiątkowe świadectwo.

Później nadszedł czas na dawne zabawy – okazało się, że nie tak łatwo toczyć fajerkę. W dalszej części wycieczki pani przewodnik barwnie opowiadała o codziennym życiu szlachcica i biednych chłopów. Uczniowie oglądali dom wiejskiego doktora i aptekarza. Duże wrażenie robiły urokliwe, drewniane chaty. Były one tematyczne - każda z nich prezentowała odmienny wystrój. Zwiedzili także młyn i spichlerz. Warto było również zobaczyć kościół, w którym nadal odbywają się nabożeństwa.

Uczniowie dowiedzieli się, jak wyglądała dawna wieś na Kielecczyźnie. Szczególne zainteresowanie wzbudziły dawne sprzęty gospodarstwa domowego, wnętrze dworu oraz wiatrak. Zwiedzili także odtworzony zespół osadnictwa małomiasteczkowego pochodzący z różnych regionów Kielecczyzny. W skansenie dzieci mogły przenieść się w świat, o którym mogą czytać już tylko w książkach.

Po intensywnym zwiedzaniu czekał już pyszny obiadek, który błyskawicznie zniknął z talerzy. Zaopatrzeni w pamiątki, zadowoleni wrócili do domu.

   

Iwona Kwaca
Małgorzata Skoczek

Bookmark and Share

 

UCZESTNICZYMY W PROJEKCIE "PRACOWNIE KOMPUTEROWE DLA SZKÓŁ" WSPÓŁFINANSOWANYM PRZEZ UNIĘ EUROPEJSKĄ

Projekt i wykonanie; Edward Karpiński, lipiec 2016.
Wszelkie prawa zastrzeżone.