Witaj na naszej stronie

Życzymy miłej lektury

Get Adobe Flash player

Kiedy pierwszak idzie do szkoły

Dzień rozpoczęcia nauki w szkole to czas pełen emocji nie tylko dla pierwszoklasistów, pełni obaw są również ich rodzice.  Dzieci przeżywają tą zmianę trochę inaczej niż dorośli. Są podekscytowane, pełne radości, zapału. Nie mogą się doczekać, kiedy pierwszy raz pomaszerują do szkoły i zasiądą w ławce. Dla wielu z nich to chwila, kiedy zaczynają się czuć dorosłe. Oczywiście, mają też wiele wątpliwości. Wszystko, co nowe budzi przecież niepokój. Jak spowodować, żeby te pozytywne emocje, związane  z rozpoczęciem nauki, przewyższyły te negatywne? Co zrobić, żeby niepokój i lęk nie zdominowały tego wydarzenia, a dziecko nie trzymało się kurczowo spódnicy mamy? W tym celu również rodzice muszą przygotować się solidnie do szkoły. Poniżej kilka cennych wskazówek dotyczących tego o czym należy pamiętać, kiedy dziecko idzie pierwszy raz do szkoły.

Kilka cennych rad dla Rodzica pierwszoklasisty!

1. Poświęć swojemu dziecku więcej czasu.

Drogi Rodzicu! Przede wszystkim pamiętaj, że warto poświęcić dziecku więcej czasu w pierwszych tygodniach nauki szkolnej. Zorganizuj swoje zajęcia w taki sposób, aby szczególnie w tych dniach znaleźć dla swojej pociechy wolną chwilę.  Porozmawiaj z dzieckiem o tym, co wydarzyło się w szkole, co sprawiło mu radość, a także co go zaniepokoiło.  To od rodziców w dużej mierze zależy, jaki będzie start dziecka w szkole.  

2. Zakupy szkolne rób wspólnie z dzieckiem.

Pozwól dziecku wybrać piórnik, zeszyty, okładki. Chętniej będzie używać tego, co samo wybrało, co mu się podoba. Zwracaj jednak uwagę, aby zakupione przybory były użyteczne i bezpieczne dla dziecka. Pamiętaj o tym, aby dziecko nie zdominowało Cię w tym zakupowym szaleństwie. To Ty ostatecznie decydujesz o tym, co kupicie. Jeśli uczeń dysponuje wieloma mało użytecznymi gadżetami szkolnymi zostaje rozproszona jego uwaga, która jest tak ważna szczególnie w najmłodszych klasach nauki szkolnej.

3. Rozmawiaj z dzieckiem o obowiązkach szkolnych.

Tłumacz dziecku, że uczenie się nowych rzeczy to ciekawe zajęcie dające wiele przyjemności w życiu. Nastaw swoje dziecko pozytywnie do podejmowania wysiłku. Poinformuj, że czasami trzeba wielokrotnych prób, aby zobaczyć efekty swojej pracy.

4. Często chwal swoje dziecko.

Staraj się dostrzegać  nawet  najmniejsze postępy dziecka. Zapewniaj go, że wierzysz w niego, że da sobie radę, że chętnie mu pomożesz w razie potrzeby.

5. Zapewnij dziecku poczucie bezpieczeństwa.

W pierwszych dniach nauki odprowadź dziecko do szkoły, punktualnie odbierz po zajęciach. Niech ma świadomość, że jest bezpieczne, że ktoś na niego czeka, że nie zostanie w szkole dłużej, niż jego rówieśnicy.  Pamiętaj, że przesadą jest czekanie na korytarzu szkolnym czy na placu przez cały czas trwania zajęć. To wcale nie pomaga, a sprawia, że dziecko czuje się niepewnie, gdy straci opiekuna z pola widzenia. Zapewnij dziecko, że szkoła jest bezpiecznym miejscem. a nauczyciel człowiekiem godnym zaufania, do którego w razie potrzeby można się zwrócić z prośbą o pomoc

6. Pomóż małemu uczniowi zorganizować dzień.

Sześciolatek  jest zbyt mały, aby mógł sam zorganizować sobie dzień tak, by wystarczyło mu czasu na naukę, zabawę, odpoczynek. Od pierwszego dnia ucz dziecko punktualności. Przekaż informację, że nie wolno się spóźniać na zajęcia. Odrabianie lekcji o stałej porze pomoże dziecku w spełnianiu obowiązków szkolnych. Przygotujcie stałe miejsce do odrabiania lekcji, miejsce na książki, tornister, półkę na zeszyty, przybory szkolne.

7. Pomóż dziecku wdrożyć się do obowiązków szkolnych.

Wspólnie spakujcie tornister na następny dzień zajęć. Kiedy dziecko już będzie sobie radziło z tą czynnością jedynie skontroluj ilość spakowanych rzeczy. Sprawdź, czy Twoja pociecha potrafi zapamiętać, co należy przynieść następnego dnia do szkoły oraz czy nie zabiera do niej niepotrzebnych rzeczy. Od pierwszych dni wdrażaj dziecko do samodzielności, np. pamiętanie o zabraniu tornistra, samodzielne przebieranie się w szatni. Dziecku należy pomóc w czynnościach z którymi jeszcze sobie nie radzi, jednak nie należy wyręczać go w ich wykonywaniu.

8. Ucz dziecko dbania o jego własność.

Sprawdzaj czy wszystkie rzeczy zabierane do szkoły wracają do domu albo, czy przez przypadek dziecko nie spakowało książki kolegi lub koleżanki. Jeśli tak się stało nie rób z tego problemu, wyjaśnij to jak najszybciej z nauczycielem lub rodzicem dziecka do  którego należy przyniesiona do domu rzecz.

9. Pamiętaj, że nauczyciel jest partnerem w wychowywaniu Twojego dziecka.
 
O wszystkich problemach z dzieckiem, jego zachowaniach, zdrowiu szczerze rozmawiaj z nauczycielem. Zostaw nauczycielowi kontakt telefoniczny, aby w razie potrzeby mógł natychmiast zareagować. Poinformuj wychowawcę dziecka o ewentualnych chorobach, nawet jeżeli informację tą zachowujesz tylko dla siebie i lekarza. Nauczyciel jest zobligowany do zachowania tajemnicy zawodowej a wiedza o ewentualnej chorobie dziecka może być bardzo pomocna w dobraniu odpowiednich metod pracy z nim. Zaufaj nauczycielowi, on wie, jak pomóc w razie potrzeby.
 
10. Dołóżcie starań, aby pierwsze dni pobytu dziecka w szkole kojarzyły się przyjemnie.

Może warto z tej okazji pójść z nim na lody, spacer lub przygotować uroczysty obiad? Pomóżmy dzieciom przeżyć ten okres w jak najmniejszym stresie tak, aby szkoła kojarzyła się mu z rozpoczęciem ciekawej życiowej przygody, a nie z przykrym obowiązkiem.

Życzę wszystkiego dobrego oraz samych trafnych decyzji w piastowaniu jakże trudnej życiowej roli - rodzica.

Pedagog szkolny: mgr Anna Mietelska

Bookmark and Share

 

UCZESTNICZYMY W PROJEKCIE "PRACOWNIE KOMPUTEROWE DLA SZKÓŁ" WSPÓŁFINANSOWANYM PRZEZ UNIĘ EUROPEJSKĄ