Get Adobe Flash player

Programy użytkowe

Programy, które powinny być w Twoim komputerze

 

OpenOffice.org - całkowicie bezpłatny pakiet biurowy działający w wielu systemach operacyjnych i środowiskach. Można go stosować legalnie bez żadnych opłat w domach, firmach, urzędach i szkołach. OpenOffice.org zawiera edytor tekstu, arkusz kalkulacyjny, program do prezentacji, edytor graficzny, bazę danych. Pakiet jest obecnie wyposażony w polski słownik ortograficzny, słownik synonimów, odpowiednie zasady podziału wyrazów, polską dokumentację i pomoc, zasady autokorekty, a także korektor gramatyczny. Pakiet jest kompatybilny z aplikacją biurową MS OFFICE - utworzone w nim pliki można zapisywać w formatach typowych dla Worda, Excela, itp.

Adobe Reader - darmowy czytnik plików PDF, stworzony przez firmę, która wymyśliła ten format. Dzięki Adobe Reader możesz przeglądać i drukować dokumenty PDF, a także robić na nich notatki.  Adobe Reader przede wszystkim świetnie nadaje się do przeglądania plików PDF. Możesz wyświetlić miniatury wszystkich stron, co pozwoli Ci szybko przewijać dokument. Istnieje także opcja poszerzenia widoku na pełen ekran, dzięki czemu łatwiej skoncentrujesz się na czytanym tekście.  Adobe Reader integruje się też z przeglądarkami internetowymi, pozwalając na automatyczne wyświetlanie dokumentów PDF znalezionych w internecie.  Adobe Reader to także wygodne narzędzie do drukowania PDF. Program wyświetla takie dokumenty dokładnie tak, jak utworzył je autor. Dzięki temu na każdej drukarce uzyskasz identyczny wydruk.

WinRar -  dobry program do kompresji i archiwizacji danych, który tworzy archiwa z rozszerzeniem *.RAR. Dodatkowo WinRAR może rozpakować inne rodzaje archiwów, między innymi popularne pliki *.ZIP. Pamiętaj, programu WinRAR można używać przez okres testowy 40 dni. Program w tym czasie jest w pełni funkcjonalny jednak, po tym okresie, aby dalej legalnie używać programu, należy zakupić licencję. Po 40 dniach program nadal będzie się uruchamiał, jednak dalsze jego używanie bez wykupionej licencji będzie nie zgodne z prawem.

jAlbum - program, który w prosty sposób pozwala stworzyć w pełni funkcjonalną galerię na potrzeby WWW. Praca z aplikacją jest niezwykle prosta. Aby stworzyć galerię wystarczy nadać jej nazwę oraz wskazać folder w jakim znajdują się zdjęcia. Program automatycznie tworzy całe dokumenty html oraz miniatury do zdjęć. Istnieje również możliwość zmienienia rozdzielczości zdjęć, które umieszczane są w galerii.  Użytkownik ma do dyspozycji kilkanaście gotowych szablonów. Dzięki temu można nadać jej ciekawy interfejs. Do wyboru są skóry praktycznie z każdej tematyki i w różnej kolorystyce. Program nie jest przeznaczony tylko dla początkujących, istnieje możliwość stworzenia własnego szablonu. Program jest całkowicie bezpłatny do użytku niekomercyjnego.

GIMP to darmowa aplikacja, którą z powodzeniem można wykorzystywać zarówno do zaawansowanej obróbki fotografii jak i do tworzenia grafik na potrzeby Internetu.

Podobnie jak Photoshop, również GIMP został wyposażony w szereg narzędzi (pędzel, zaznaczenie, gumka, wypełnienie, różdżka, powiększenie, klonowanie, wystawianie tekstu, rozmazanie, ołówek, skalowanie, rozmazanie, lasso itp.) pozwalających wykonać elementarne, choć wcale nie tak proste obliczeniowo operacje na grafice.

Prawdziwą siłą tego programu jest praktycznie nieograniczona możliwość rozszerzania za pomocą dodatków i skryptów w językach Python, Perl i Scala. Obecnie dostępnych jest kilkaset wtyczek dla GIMP-a, przy czym w kolekcji znajdziemy zarówno narzędzia do rysowania strzałek, jak i do usuwania szumu ze zdjęć z wykorzystaniem falek. Szczególnie popularną wtyczką jest Resynthesizer, który syntezuje teksturę na podstawie otaczającego zaznaczenie obrazu, co jest szczególnie przydatne przy retuszu zdjęć (usuwanie elementów ze zdjęcia) i generowaniu tekstur, które da się kafelkować. W poszukiwaniu dodatków warto udać się na stronę GIMP Plugin Registry.

 

UCZESTNICZYMY W PROJEKCIE "PRACOWNIE KOMPUTEROWE DLA SZKÓŁ" WSPÓŁFINANSOWANYM PRZEZ UNIĘ EUROPEJSKĄ