Get Adobe Flash player

Kronika 1991/1992

Rok szkolny 1991/92

ROK ARMII KRAJOWEJ

Bardzo uroczyście rozpoczął się w dniu 2 września 1991 roku nowy rok szkolny. W tym dniu świętowaliśmy jednocześnie rozpoczęcie Roku Historii Armii Krajowej, która stanie się wkrótce patronem naszej szkoły.

W uroczystości tej, oprócz uczniów i nauczycieli wzięli udział mieszkańcy Oleszna, zaproszeni goście, poczty sztandarowe oraz orkiestra. Zarząd Główny Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej był reprezentowany przez wiceprezesa Zdzisława Witebskiego "Poraja" oraz Annę Lubowicką "Hankę".

Okolicznościową akademię przygotowali uczniowie klas ósmych pod kierunkiem pani Krystyny Przerada i pani Małgorzaty Szwarc. Po występach młodzieży i przemówieniach gości i dyrektora szkoły wszyscy udali się do kościoła parafialnego w Olesznie na uroczysta mszę świętą inaugurującą nowy rok szkolny i katechetyczny.

W godzinach wieczornych odbyło się posiedzenie Komitetu Organizacyjnego Nadania Szkole Imienia Armii Krajowej, w którym wzięła również udział większość zaproszonych do współpracy byłych uczniów szkoły i żołnierzy AK. Ustalono zakres zadań do realizacji oraz ramowy program uroczystości.

Szczegółowy scenariusz imprezy został zatwierdzony na posiedzeniu Rady Pedagogicznej w dniu 8 października 1991 roku. Do realizacji zadań związanych z tą uroczystością włączyli się wszyscy pracownicy szkoły, uczniowie i rodzice. Dyrekcja zwróciła się również z prośbą o wsparcie finansowe do Rady Gminy w Krasocinie oraz przedsiębiorstw funkcjonujących na naszym terenie.

Z funduszy Rady gminy wyremontowano pokrycie dachowe, wymalowano korytarze szkolne oraz odnowiono elewację dwu ścian budynku szkolnego. Do pomocy szkole włączyły się również w dużym stopniu Rolnicza Spółdzielnia Produkcyjna w Olesznie oraz Przedsiębiorstwo Budownictwa Rolniczego we Włoszczowie. Dzięki zaangażowaniu społecznemu rodziców udało nam się zakończyć budowę ogrodzenia placu szkolnego, zadaszonej sceny na placu szkolnym oraz przygotować Izbę Patrona.

W dniu 13 października szkoła obchodziła chyba największe w swojej sześćdziesięcioletniej historii święto - otrzymała imię ARMII KRAJOWEJ. Przygotowana przez nauczycieli, rodziców, Komitet Rodzicielski oraz miejscowe koło ŚZŻAK uroczystość zyskała wysoką ocenę, czego dowodem są notatki w lokalnej prasie, listy z podziękowaniami od uczestników uroczystości, wpisy do Kroniki szkoły. Uroczystość ta odbyła się na placu szkolnym na wybudowanej w czynie społecznym zadaszonej scenie. Obiekt ten o wartości ponad 15 mln. złotych będzie służył szkole przez długie lata.

W części oficjalnej wystąpił Dyrektor Szkoły, Dyrektor Delegatury KOiW w Jędrzejowie oraz wiceprezes Zarządu Okręgu Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. Następnie odbyła się część artystyczna zakończona apelem poległych. Uczniowie otrzymali z rąk Dyrektora Szkoły nowe tarcze szkolne z imieniem patrona szkoły. Uroczystość zakończyła polowa msza święta z udziałem 8 pocztów sztandarowych Armii Krajowej, Narodowych Sił Zbrojnych i lokalnej Straży Pożarnej.

Po zakończeniu uroczystości goście zostali zaproszeni do zwiedzania szkoły i Izby Patrona, w której w specjalnie do tego celu wykonanych gablotach wyeksponowano materiały związane z Armia Krajową, miedzy innymi portrety i życiorysy komendantów, kopie dokumentów, odznaczenia bojowe żołnierzy AK z naszego terenu. część tych materiałów szkoła otrzymała z Zarządu Głównego ŚZŻAK oraz Zarządu Okręgu w Kielcach.W trakcie uroczystości uczniowie złożyli wiązankę kwiatów pod tablicą na ścianie budynku szkolnego upamiętniającą czyn zbrojny żołnierzy AK na naszym terenie. Dokonano też odsłonięcia pamiątkowego kamienia z nazwą patrona szkoły. Kolejnym punktem uroczystości było spotkanie zaproszonych gości z Dyrekcją oraz nauczycielami szkoły. Skromny poczęstunek z tej okazji został przygotowany przez Komitet Rodzicielski.

Wszystkim przybywającym na uroczystość uczniowie przypinali okolicznościowe plakietki. Prowadzili również sprzedaż wykonanych wspólnie z nauczycielami pamiątek ze zdjęciem szkoły i tarczą oraz okolicznościowego, 24-stronicowego pisma, zawierającego między innymi zarys historii szkoły w Olesznie, artykuł uzasadniający wybór Armii Krajowej na patrona szkoły, podziękowanie dla tych, którzy pomogli szkole przygotować się do uroczystości oraz pierwszą część listy absolwentów szkoły w Olesznie do roku 1952.

Informacje i artykuły na temat uroczystości zamieściły gazety: "Słowo Ludu", "24 godziny", "Echo Dnia", podało je również Polskie Radio.

W dniu nadania szkole imienia patrona odbyło się również kilka imprez towarzyszących: spotkanie przy ognisku, występy młodzieżowych zespołów muzyczno-wokalnych, zabawa taneczna.

Dzięki podjętym przedsięwzięciom oraz ofiarności uczestników uroczystości na konto Komitetu Rodzicielskiego oraz na konto Komitetu Organizacyjnego wpłynęło ponad 15 mln. złotych. Pieniądze te przeznaczone zostaną na zakup sprzętu dla szkoły. Już w listopadzie zakupiliśmy organy elektroniczne za 5 mln. złotych, planujemy również kupno komputera.

W dniu 20 października cała społeczność naszej szkoły wzięła udział w corocznym spotkaniu żyjących partyzantów byłego oddziału majora "Nurta", który w dniu 30 października stoczył z Niemcami bitwę pod Chotowem. Po zapaleniu zniczy na mogiłach partyzanckich na miejscowym cmentarzu wszyscy udali się do kościoła na mszę świętą, a następnie pod pomnik w Chotowie. Delegacja żołnierzy AK zwiedziła szkołę i spotkała się z Dyrektorem oraz nauczycielami. Goście przekazali do Izby Patrona kilka historycznych dokumentów.

W roku poświęconym patronowi naszej szkoły nie mogło zabraknąć naszego udziału w uroczystościach związanych z pięćdziesięcioleciem Armii Krajowej. W dniu 14 lutego cała społeczność szkolna wzięła udział w uroczystej akademii, a następnie w spotkaniu z członkami Koła Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej w Olesznie. Na cmentarzu w Olesznie, przy partyzanckich mogiłach harcerze zaciągnęli uroczyste honorowe warty, reprezentacje klas złożyły kwiaty i zapaliły znicze. Wszyscy uczniowie szkoły wraz z nauczycielami oraz byłymi żołnierzami AK wzięli udział w apelu poległych. Członkowie Koła ŚZŻAK zorganizowali w szkole konkurs wiedzy o Armii Krajowej, dla zwycięzców ufundowali drobne nagrody. Informacje na ten temat znalazły się w "Biuletynie informacyjnym" Zarządu Głównego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej nr 3 z grudnia 1992 roku.

W roku szkolnym 1991/92 szkołę ukończyło 42 uczniów, tj. 99%. Bardzo mała ilość ocen niedostatecznych jest chyba wynikiem nowej, sześciostopniowej skali ocen.Najlepsi uczniowie zostali wyróżnieni świadectwami "z paskiem" (18) oraz ufundowanymi przez Komitet Rodzicielski nagrodami książkowymi (69). Po raz pierwszy 24 uczniów klas I-III, którzy osiągnęli najlepsze wyniki w nauce i zachowaniu, otrzymało wyróżnienia w formie dyplomów z gratulacjami.

Na wpisanie nazwisk do Kroniki szkoły, z racji wzorowego wypełniania obowiązków szkolnych w ciągu całego procesu kształcenia zasłużyły sobie uczennice klas ósmych:

  • Sylwia Oracz,
  • Iwona Łazarska.

Podobnie, jak w latach ubiegłych, wyróżniającym się w pracy dydaktyczno-wychowawczej nauczycielom zostały przyznane Nagrody Dyrektora szkoły.Otrzymali je:

Andrzej Kowalczyk - za ogromne zaangażowanie w realizacji zadań wychowawczych szkoły związanych z przygotowaniem jej do uroczystości nadania imienia patrona,

Małgorzata Szwarc - za wyróżniającą realizacje zadań dydaktycznych i wychowawczych szkoły związanych z przygotowaniem i przeprowadzeniem uroczystości nadania szkole imienia patrona,

Piotr Ślęzak - za wyróżniającą pracę wychowawczą w ramach przygotowań do nadania szkole imienia Armii Krajowej, w tym za osobisty wkład nauczyciela w przygotowanie izby patrona,

Mariusz Deska - za wyróżniającą postawę nauczyciela - wychowawcy w realizacji zadań wychowawczych i gospodarczych szkoły związanych z przygotowaniem jej do nadania imienia Armii Krajowej.

W bieżącym roku szkolnym osiągnęliśmy rekordową wartość zrealizowanych w czynie społecznym zadań. Wyniosła ona 39.353.000 złotych. Udział Komitetu Rodzicielskiego w tym zakresie wyniósł 24.653.630 złotych. Z jego środków został zakupiony pod koniec roku szkolnego komputer Amiga z osprzętem za sumę około 8 milionów złotych.

Edward Karpiński

 

UCZESTNICZYMY W PROJEKCIE "PRACOWNIE KOMPUTEROWE DLA SZKÓŁ" WSPÓŁFINANSOWANYM PRZEZ UNIĘ EUROPEJSKĄ