Witaj na naszej stronie

Klasa siódma

Get Adobe Flash player

„Bez tej miłości nie można żyć…” patriotyczne czytanie w Olesznie

Wychowanie patriotyczne to niewątpliwie istotna część wychowania młodego pokolenia. Parafrazując fragment wiersza Wisławy Szymborskiej „Gawęda o miłości ziemi ojczystej”, staraliśmy się udowodnić, że ojczyzna to wielkie słowo, a miłość do niej powinna być udziałem każdego rodaka.

Zorganizowaliśmy patriotyczne czytanie. Przygotowały go klasy IIIa i IIIb wraz z wychowawczyniami: p. Z. Kowalczyk i p. B. Mulewicz. Pani J. Lichosik dokonała wyboru teksów i opracowała scenariusz spotkania, a p. A. Kowalczyk zorganizował konkurs plastyczny oraz przygotował dekorację.

Do głośnego czytania zaprosiliśmy uczniów z młodszych i starszych klas szkoły podstawowej i gimnazjum, którzy pięknym czytaniem skłonili słuchaczy do refleksji nad trudnym losem naszego narodu.

Balladą J. Tuwima „Druskiennickie drzewa” przypomnieliśmy sylwetkę wielkiego Polaka - Józefa Piłsudskiego w związku z mijającą 5 grudnia 150. rocznicą urodzin marszałka. Patronowi roku 2017 poświęciliśmy także konkurs plastyczny na portret Marszałka. Wystawa prac uczniów stanowiła część dekoracji sali, w której uczniowie głośno czytali patriotyczne teksty.

O Polsce pisało wielu wybitnych pisarzy i poetów. Każdy z nich innymi słowami opisywał dziejące się wydarzenia na przestrzeni wieków. Jedni zachwycali się pięknem krajobrazów, inni sławili bohaterskie czyny wybitnych jednostek i całego narodu. Ale wszyscy zgodnie chcieli i nadal pragną, aby Polska była wolna i coraz lepsza pod każdym względem.

Dzieci, młodzież i nauczyciele mieli okazję wysłuchać kilkunastu tekstów literackich: prozy i wierszy, których motywem przewodnim była ojczyzna. Były to m. in. fragmenty książek, które znajdują się w bibliotece szkolnej, są dostępne dla każdego czytelnika i mogą stać się źródłem wielu wzruszeń, zwłaszcza te utwory, które są pisane z perspektywy dzieci. Patriotyzmu trzeba się przecież uczyć i pielęgnować go przez całe życie.

Zarówno w wierszu, jak i w piosence dzieci podkreślały, że współcześnie młodzi chcą przeżyć życie najpiękniej, jak to możliwe, żyjąc nie tylko dla siebie, ale i dla innych. Żyć dla innych - to żyć dla kraju, dla ojczyzny.

Ojczyzną jesteśmy my wszyscy. To jest dzisiejsza miara patriotyzmu.

  

Jolanta Lichosik

Bookmark and Share

 

UCZESTNICZYMY W PROJEKCIE "PRACOWNIE KOMPUTEROWE DLA SZKÓŁ" WSPÓŁFINANSOWANYM PRZEZ UNIĘ EUROPEJSKĄ