Poznajemy Polskę

W dniu 17 listopada 2021 roku klasy I, II, III wraz z opiekunami: p. Iwoną Kwacą, p. Małgorzatą Skoczek, p. Barbarą Mulewicz i p. Justyną Błażejczyk, wyruszyły na wycieczkę krajoznawczą, mającą na celu przybliżyć uczniom piękno naszego kraju, w którym mieszkamy- Polskę .
Pierwszym punktem trasy „Poznaj Polskę” było Muzeum Chleba w Krasocinie. Uczniowie już wcześniej mieli okazję poznać wnętrze muzeum , w którym znajduje się mnóstwo unikatowych eksponatów związanych z pracą na roli, a także przedmioty i narzędzia wykorzystywane w dawnym codziennym życiu przez nasze babcie, dziadków . Duże zainteresowanie wśród uczniów wzbudziły fotografie archiwalne , przedstawiające prace polowe sprzed 40, 50 a nawet 80 lat .


Pogoda i humory dopisywały więc wyruszyliśmy w dalszą podróż do Jędrzejowa. W Jędrzejowie zwiedziliśmy Muzeum im. Przypkowskich, które specjalizuje się głównie w prezentacji zegarów słonecznych i przyrządów astronomicznych i zajmuje III miejsce pod względem prezentowanej ilości czasomierzy muzeum na świecie, po Chicago i Oxfordzie . Podczas lekcji muzealnej uczniowie mieli okazję zobaczyć kolekcję najstarszych zegarów słonecznych oraz dowiedzieć się wielu ciekawostek o innych cennych zegarach stanowiący bogaty zbiór muzeum .
W dalszej części zwiedzania uczniowie mieli możliwość przenieść się w czasie i spacerować po pomieszczeniach , których wnętrza zachowały swój wystrój lub zostały odtworzone z początku XX wieku, ukazując pokoje wyposażone w meble , dywany , obrazy i bibeloty z tejże epoki, a także w zbiory XVII i XVIII wiecznych bogato zdobionych mebli. Duże wrażenie zrobiła na wszystkich Muzealna biblioteka , która posiada wiele cennych starodruków z okresu 1480 – 1800.
Pełni ekscytacji wyruszyliśmy do kolejnego punktu naszej wycieczki, którym było zwiedzanie Ruin Zamku Królewskiego w Chęcinach . Tutaj przenieśliśmy się do czasów rycerstwa, podbojów. Po wejściu stromymi schodami na dziedziniec zamku uczniowie mogli podziwiać piękne widoki z baszt widokowych , zajrzeć do skarbca królewskiego oraz poczuć klimat tamtej epoki . Przy wyjściu z zamku traktem bocznym uczniowie mieli okazję zobaczyć i zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie z 3 armatami.
Kolejnym punktem naszej wycieczki krajoznawczej było Muzeum Wsi Kieleckiej w Kielcach, Park Etnograficzny w Tokarni, gdzie uczniowie mogli zobaczyć zabytki kultury ludowej. W Skansenie w Tokarni , gdzie odwzorowany jest pejzaż wiejski z XVIII i XIX wieku , uczniowie mogli zobaczyć wystrój chat, obiektów handlowych , a także aranżacje przydomowych ogródków znajdujący się na tym terenie. Dużym zainteresowaniem cieszyła się chatka będąca szkołą w tamtych czasach oraz wiatrak z Grzymałkowa. W dawnej szkole dzieci chętnie zasiadały w ławkach, chcąc poczuć klimat tamtej epoki.
Zmęczeni ale szczęśliwi i pełni wrażeń udaliśmy się do pobliskiej karczmy „ Kuźnia Smaków” na gorący posiłek i pyszny deser. Rozmowom przy stołach nie było końca, wszyscy wymieniali się spostrzeżeniami i wrażeniami , co zobaczyli podczas tej całodniowej wycieczki.
Pełni wrażeń i w radosnym nastroju wróciliśmy autokarem do szkoły w późnych godzinach popołudniowych, gdzie czekali już na uczniów ich rodzice . Wycieczka była bardzo udana, pogoda nam dopisała, a uśmiechy nie schodziły z ust wycieczkowiczom. Już planujemy następną wyprawę, aby poznawać piękne zakątki naszego kraju.