Święto plonów 2014

W niedzielę 14 września  2014 r na placu przy remizie Ochotniczej Straży Pożarnej w Olesznie odbyło się gminne Święto Plonów - Dożynki. Obchody rozpoczęły się od uroczystej Mszy Świętej odprawionej w Kościele Parafialnym p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Olesznie w intencji rolników. Stąd barwny i rozśpiewany korowód dożynkowy  z wieńcami przeszedł dookoła  rynku na plac strażacki. 

Młodzież z Zespołu „Olszynki”  wraz z opiekunami p. Mariolą Kamińską i p. Andrzejem Kowalczykiem  oraz Zespół „Melodia”  na tę okazję przygotował kotyliony dla zaproszonych gości oraz  specjalne stoisko z własnoręcznymi wypiekami, gdzie każdy z uczestników mógł skosztować naszych słodkości: ciast, ciasteczek i owoców, itp.

Dożynkowe obchody były niezwykłym przeżyciem dla nas, a szczególnie, gdy się bierze w nich czynny udział. W tym roku po raz pierwszy wraz z Zespołem „Melodia” i naszymi opiekunami daliśmy piękny występ artystyczny przed tak dużą publicznością.

Dożynki to polski sposób na podziękowanie rolnikom za chleb, za plony i owoce ich całorocznej pracy. Jest to niezwykle ważne wydarzenie wieńczące ogromny trud włożony przez rolników podczas ostatnich żniw. Święto, mające swój rodowód jeszcze w czasach średniowiecznych, jest podziękowaniem za tegoroczne zbiory i jednocześnie prośbą o pomyślność przyszłych.  

Olszynki


Bookmark and Share